6 faktów o akupunkturze

Co przeciętny pacjent wie o akupunkturze? Że wbijane w odpowiednie miejsca igły mogą wyleczyć niejedną chorobę, przy której medycyna konwencjonalna jest bezsilna. Niejeden może pomyśleć, że akupunktura posiada prawie magiczne właściwości, jednak dogłębniejsze poznanie faktów na jej temat pozwala na zrozumienie tej rozwijanej przez wieki metody.

1. W przypadku akupunktury każdy zabieg różni się od drugiego. W medycynie zachodniej procedury wyglądają tak samo dla większości pacjentów. W medycynie chińskiej przeciwnie – do każdego podchodzi się indywidualnie i wybiera odpowiednio dopasowaną terapię. Seria zabiegów akupunktury zmienia kondycję pacjenta, a wraz z nią jego potrzeby. Dlatego miejsce wkłuwania igieł ulega zmianie. Przykład? 10 osób chcących wyleczyć się z migreny zostanie nakłuwanych w zupełnie innych miejscach.

Akupunktura

2. W ciele człowieka znajdują się setki aktywnych biologicznie punktów akupunktury oraz dwanaście głównych kanałów energetycznych – meridianów. Każdy z nich odpowiada za stan innego narządu. Licencjonowani akupunkturzyści muszą znać dokładne ich położenie i wiedzieć za co odpowiadają, dlatego też szkolenie trwa lata, a dobry lekarz ma za sobą setki godzin praktyk.

3. Współczesna nauka nie umie odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie działa akupunktura. Jedna z teorii mówi, że igły wbite w odpowiednie miejsca wysyłają impulsy, które biegną szybciej niż impulsy bólu i dzięki temu je blokują. Inna teoria twierdzi, że stymulowanie punktów wytwarza endorfiny i wpuszcza je do krwiobiegu, co pozwala na złagodzenie bólu. Tak czy inaczej, akupunktura naprawdę działa.

4. WHO potwierdziło, że akupunktura pomaga złagodzić lub całkowicie wyleczyć wiele dolegliwości. Ból, nudności, wymioty, migreny, ból pleców, przeziębienia, bóle zębów, dolegliwości żołądkowe, zapalenie okrężnicy, a nawet paraliż oraz wiele innych, mogą być wyleczone dzięki zwykłym igłom.

5. Akupunktura jest coraz chętniej wykorzystywana jako alternatywa dla środków znieczulających – bez niechcianych efektów ubocznych, takich jak chociażby uzależnienia często występujące po stosowaniu mocnych, chemicznych środkach przeciwbólowych.

6. Igły używane współcześnie są niezwykle cienkie, niełamliwe, sterylne i jednorazowe. Ich użycie jest całkowicie bezpieczne, a wystąpienie infekcji czy zakażenia jest praktycznie równe zeru. W dawnych czasach igły tworzone były z kamieni lub kości, później z żelaza i brązu. Na szczęście dla nas, obecnie robi się je z nierdzewnej stali.

No Comments Yet.

Leave a comment